Studniówka 2016.
Już czas by zająć się przygotoowaniem do balu studniówkowego. należy przejrzeć zdjęcia ze studniówki jakie posiada fotograf jak i kamerzysta, obejrzeć przykładowy film ze balu studniówkowego. Poszukać sali gdzie odbędzie się bal Studniówkowy, ale...
Ale najpierw może o historii skąd się wzięła jakie są tradycje
Wspólnym dla wszystkich niemal kultur był zwyczaj uroczystego przechodzenia z jednej fazy życia do kolejnej, a wiązał się ze zmianą statusu rodzinnego i społecznego.
Przełomowe etapy w życiu człowieka to przejście z okresu dziecięctwa w okres dojrzewania, wejście młodego człowieka w dorosłość.
Niektóre rytuały poprzedzające inicjację były sprawdzianem fizycznej i psychicznej gotowości do nowej roli, często wiązały się ze świadomym przyjęciem bólu, potwierdzającym odwagę, opanowanie i wytrzymałość.
Inne miały przebieg łagodniejszy i raczej symbolicznie zaznaczały nowy etap życia.
Rytuałami takimi były choćby "postrzyżyny" siedmioletnich chłopców na znak przejścia pod męską opiekę czy żakowski zwyczaj "otrzęsin".
Nie sposób stwierdzić kiedy i gdzie odbyła się pierwsza szkolna studniówka. Czy w Lublinie?
Nie wiadomo dokładnie kiedy po raz pierwszy zorganizowano studniówkę. Większość historyków uważa jednak, że tradycja ta została zapoczątkowana w tym samym roku, w którym miejsce miał pierwszy egzamin maturalny. A było to w roku 1788 w Prusach. Nie jest nam znany również powód, dla jakiego organizowana jest ona właśnie na 100 dni przed maturą. Niektórzy twierdzą, że symbolika ta związana jest z postacią napoleona Bonaparte, który taki właśnie czas rządził po raz drugi we Francji, zanim poniósł miażdżącą klęskę pod Waterloo.
Teraz zwłaszcza w grono pedagogiczne, które często i chętnie, acz nietaktownie przypomina o Waterloo i wieszczy podobną klęskę mniej sumiennym uczniom. Nawet po studniówce Lublinie.
Inni natomiast uważają, że taki właśnie czas (sto dni) powinien młodzieży wystarczyć na powtórzenie całego materiału do egzaminu.
Matury boją się wszyscy, bo wiedza wiedzą, ale pech każdego może spotkać. Maturzyści, czyli ludzie światli i już dojrzali przestrzegają więc pilnie przesądów, które mają im zapewnić powodzenie na egzaminie. Tak na wszelki wypadek, bo jeśli nawet nie pomogą, to na pewno nie zaszkodzą. Część z nich ściśle wiąże się ze studniówką, wszak profilaktykę należy zacząć jak najwcześniej...
Studniówkowe tradycje
Z wieczorem tym wiąże się wiele zwyczajów i przesądów. Każdy z nich ma swoja wymowę i gwarantować ma powodzenie podczas nadchodzących egzaminów. Stałym elementem każdego studniówkowego balu jest oczywiście polonez. Rozpoczyna on wieczór, przypomina o naszej ludowej tradycji oraz szlacheckich balach w przeszłości. Jest również okazją do wykorzystania swojej wyobraźni i kreatywności. Można przecież samemu zadecydować o następujących po sobie figurach lub dodać elementy dodatkowe tj. na przykład niesione podczas tańca kwiaty. Kolejne ważna studniówkowe zwyczaje dotyczą stroju. Jeśli chodzi o panie to powinny one w ten wieczór mieć na sobie czerwona bieliznę. Panowie natomiast pamiętać powinni, że podczas egzaminów maturalnych należy włożyć garnitur noszony podczas studniówki. Wszystkie te zabiegi maja zagwarantować zdającym powodzenie. Podobnie jest z włosami, które od studniówki do matury nie powinny być obcinane.
Studniówka nie jest tylko i wyłącznie tradycją Polską. W wielu innych krajach można zaobserwować jej odpowiedniki. Na przykład w USA odbywają się tzw. bale maturalne. Są one symbolem kolejnego etapu w życiu młodego człowieka, czyli wejścia w dorosłość, ukończenia szkoły. Nie odbywają się one jednak na sto dni przed maturą. Czasem są ukoronowaniem całej szkolnej kariery, niekiedy odbywają się na początku ostatniego szkolnego roku. Również w Niemczech istnieje taka tradycja. Jest ona bardziej podobna do polskiej, gdyż bal odbywa się tam również na sto dni przed maturą.
Jak widać tradycja ta jest ważna dla każdego młodego człowieka. Dzięki niej może świętować wejście w dorosłe życie i zakończenie pewnego etapu w swoim życiu. I to nie tylko w naszym kraju zwyczaj ten funkcjonuje. Wieczór taki przeżywa się tylko raz, a wspomnienia z nim związane każdemu towarzyszą przez całe życie.
Studniówka! Poloneza czas zacząć!
W pierwszy weekend po Nowym Roku, tradycyjnie, jak co roku, rozpoczęło się szaleństwo balów studniówkowych. W całej Polsce będą trwały aż do zakończenia karnawału. Kilkanaście lat temu prawie wszystkie bale studniówkowe były organizowane w szkołach. Ile radości przynosiło wymyślanie niepowtarzalnej dekoracji sali, dobór odpowiedniej kapeli, menu, fryzury, przygotowanie kreacji czy nauka poloneza!
A dzisiaj?... Dzisiaj jest trochę inaczej. Większość imprez studniówkowych organizowanych jest w lokalach usługowych, gdzie za odpowiednią opłatę można zamówić prawie wszystko. Prawie – bo niepowtarzalnej atmosfery dawnych balów studniówkowych nie da się kupić. Jeśli ktoś nie wie, o czym mowa, niech poszuka starych kaset VHS swoich znajomych, na których zostały utrwalone szaleństwa maturzystów sprzed nastu lat! ;) Teraz w blasku fleszy fotografów, oraz pod okiem kamerzysty. Film z wymyślnym scenariuszem, czołowki niemalżę ze świata filmu.
Jednak niezmiennie od lat studniówki są bezgrzeszną, ostatnią formą pożegnania się z beztroskim życiem licealisty, który stoi przed trudnym i bardzo poważnym pytaniem życiowym – co dalej po maturze?